+48 884-888-144 / +48 884-602-144

Kiedy zakładać trawnik?

Zakładanie trawnika można wykonać w różnych porach roku, jednak najlepszym czasem na jego założenie jest wiosna lub jesień.

Kwiecień i maj są dobrym czasem na zakładanie trawnika, ponieważ gleba jest już rozgrzana od słońca i wilgotna po zimie, co sprzyja wzrostowi trawy. W tym okresie rośliny szybko się regenerują i wzrastają, dzięki czemu trawnik szybciej się zazieleni i będzie miał lepsze warunki do rozwoju.

Jesień (wrzesień) również jest dobrym czasem na zakładanie trawnika, ponieważ gleba jest jeszcze ciepła, a temperatura jest bardziej stabilna niż latem. W tym okresie trawa jest w dobrej kondycji i ma jeszcze czas na wzrost i rozwój przed nadejściem zimy.

 

Wybierz odpowiednie miejsce na trawnik

Jeśli chcesz założyć trawnik, ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce na jego posadzenie. Idealne miejsce na trawnik powinno być dość dobrze nasłonecznione, ponieważ trawa potrzebuje światła słonecznego do wzrostu i rozwoju. Powinno również być dostępne wystarczająco dużo wody, aby zapewnić trawie odpowiednie nawodnienie.

Inne ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca na trawnik, to głębokość i jakość gleby oraz obecność innych roślin i przeszkód. Gleba powinna być głęboka, przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze. Należy unikać miejsc, w których rośnie dużo chwastów lub drzew, ponieważ mogą one utrudnić wzrost trawnika.

Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy dane miejsce jest odpowiednie na trawnik, skonsultuj się z naszym ekspertem lub zajrzyj do naszego sklepu, do kategorii „nasiona traw”.

 

 

Wymierz i wyznacz kształt trawnika

Po przygotowaniu gleby należy wymierzyć i wyznaczyć kształt przyszłego trawnika. Można to zrobić na wiele sposobów, np. za pomocą sznurka, pałeczek lub linijki.

Warto zdecydować o kształcie trawnika z wyprzedzeniem i dokładnie go zaplanować, aby uniknąć błędów i niepotrzebnych kosztów. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w plan lub rysunek, który pomoże w dokładnym wyznaczeniu wymiarów i kształtu trawnika.

Po wyznaczeniu kształtu trawnika należy go odpowiednio oznaczyć, np. za pomocą sznurka lub kredy. To ułatwi późniejsze wysianie nasion trawy i zapewni równomierne rozłożenie ich na całej powierzchni.

 

Przygotuj glebę

Wykonaj głębokie oranie lub kopanie, aby zapewnić trawie dobry dostęp do tlenu i składników odżywczych.

W tym celu należy wykonać głębokie oranie lub kopanie gleby, aby rozluźnić ją i umożliwić trawie swobodny wzrost. Można także dodać kompostu lub innych nawozów organicznych, aby wzmocnić glebę i zapewnić jej dodatkowe składniki odżywcze.

Ważne jest również, aby usunąć z gleby wszelkie kamienie, gałęzie i inne przeszkody, które mogą utrudnić wzrost trawy. Gdy gleba jest gotowa, można przejść do kolejnego kroku, czyli wyznaczenia terenu i wysiania nasion trawy.

 

Wałowanie i wyrównanie podłoża

Jeśli teren jest nierówny, jest to doskonały moment na wyrównanie podłoża pod trawnik. Wałowanie polega na wygładzeniu powierzchni gleby, aby usunąć wszelkie nierówności i grudki ziemi, a następnie na ugnieceniu jej, aby stworzyć równą i stabilną powierzchnię.

Wałowanie i wyrównanie podłoża można wykonać za pomocą kilku narzędzi i sprzętów, takich jak:

  • Grabie: do usuwania grudek ziemi i wygrabienia gleby,
  • Motyka: do rozgniatania grudek ziemi i wygładzania gleby,
  • Grabie motylkowe: do precyzyjnego wyrównania powierzchni gleby, poprzez dodanie lub usunięcie ziemi z danego miejsca.
  • Wał lub walec: do ugniecenia gleby i utworzenia równej powierzchni, która będzie dobra dla rozwoju trawy.

 

Przytnij nadmiar roślinności i usuń przeszkody

Przed wysianiem nasion trawy należy przyciąć nadmiar roślinności i usunąć wszelkie przeszkody, które mogą utrudnić wzrost trawy. Można to zrobić za pomocą nożyczek, noża lub kosiarki, w zależności od rodzaju roślinności i stopnia jej zagęszczenia.

Należy także usunąć z gleby kamienie, gałęzie i inne przedmioty, które mogą zakłócać wzrost trawy lub utrudniać jej pielęgnację. Dzięki temu trawnik będzie miał lepsze warunki do wzrostu i rozwoju oraz będzie łatwiejszy w pielęgnacji.

Przycinanie nadmiaru roślinności i usuwanie przeszkód to ważny krok w procesie zakładania trawnika, który należy wykonać przed wysianiem nasion trawy.

 

Wysiej nasiona trawy

Nareszcie nastąpił ten moment… wysiew trawy. Można to zrobić po prostu ręcznie lub za pomocą siewnika, w zależności od wielkości powierzchni i preferencji.

Przed wysianiem nasion trawy należy je dokładnie wymieszać z ziemią lub piaskiem, aby zapewnić równomierne rozłożenie. Następnie należy je równomiernie rozsypać na przygotowanej glebie i lekko przykryć ziemią, aby zapewnić im odpowiednią wilgotność.

Po wysianiu nasion trawy należy je regularnie podlewać, aby zapewnić im odpowiednie nawodnienie. Zaleca się podlewanie rano lub wieczorem, aby uniknąć parowania wody. Trawa powinna zacząć wschodzić po około 7-10 dniach od wysiania.

Pamiętaj o tym, aby nie przesadzać z ilością nasion i nie nakładać ich zbyt gęsto. Lepiej wysiać mniej nasion i później je uzupełnić, niż przesadzić i spowodować zagęszczenie trawy.

 

Jak zabezpieczyć się przed kretami?

Aby zabezpieczyć się przed kretami, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią profilaktykę.

W pierwszej kolejności warto zastosować siatki ochronne lub specjalne kratki na glebę. Są one skuteczne, ale mogą być trudne w montażu i utrzymaniu w czystości.

Można stosować różnego rodzaju środki, które odstraszają krety, np. zapachy lub substancje chemiczne. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą być szkodliwe dla roślin i zwierząt, dlatego warto wybierać te, które są bezpieczne dla środowiska.

 

Podlewaj trawnik regularnie

Trawa potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, aby prawidłowo rosnąć i rozwijać się, szczególnie w letnie, słoneczne dni oraz przy słabej glebie.

Można to zrobić za pomocą węża ogrodowego lub systemu nawadniającego, w zależności od preferencji i dostępnych możliwości.

Należy również unikać przesadnego podlewania, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni i choroby grzybowe. Lepiej jest podlewać trawę regularnie, ale w niewielkich ilościach, niż rzadko, ale obficie.

 

 

 

Jaka trawa najlepsza na trawnik?

Trudno jest jednoznacznie określić, jaka trawa jest najlepsza na trawnik, ponieważ wiele zależy od warunków, w jakich będzie rosnąć.

Jeśli szukasz trawy na trawnik do ogrodu nasłonecznionego i suchszego, dobrym wyborem może być trawa zwyczajna, czyli taka, jaką można spotkać na większości trawników. Jest ona odporna na suszę i nie wymaga częstego podlewania.

Jeśli masz ogród wilgotny i cienisty, lepszym wyborem może być trawa jednostronna lub wiechlina łąkowa. Są to gatunki traw, które dobrze rosną w wilgotnych i cienistych warunkach.

Jeśli natomiast szukasz trawy na trawnik, który będzie często użytkowany, dobrym wyborem może być trawa z rolady lub kostrzewa czerwona. Są to odporne na użytkowanie gatunki traw, które dobrze znoszą częste koszenie i intensywne użytkowanie.

Pamiętaj jednak, że najlepsza trawa na trawnik to taka, która będzie dobrze rosnąć w Twoich warunkach i spełni Twoje oczekiwania. Dlatego przed wyborem konkretnego gatunku trawy warto skonsultować się z ekspertem ASTECH lub zapoznać się z ofertą naszego sklepu.

Jak przygotować się do zakładania trawnika? Jakie nasiona traw? O czym pamiętać?
Przewiń na górę