+48 884-888-144 / +48 884-602-144

Bez regularnego nawadniania ogrodu nie ma możliwości zapewnienia wszystkim roślinom odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju. Woda jest również potrzebna do tego, by trawnik niezależnie od warunków pogodowych zawsze był piękny i soczyście zielony. Idealnym rozwiązaniem, pozwalającym uzyskać piękny ogród, jest zaplanowanie i wykonanie dobrego systemu nawadniającego. To wygodne rozwiązanie, które dodatkowo daje pewność, że rośliny zawsze otrzymają niezbędną dawkę wody.

 

Czym jest i jak działa automatyczne podlewanie ogrodu?

System automatycznego nawadniania składa się z dużej ilości rur i końcówek nawadniających. Elementy te rozprowadzone są po ogrodzie w taki sposób, by zapewniały dostarczenie odpowiedniej ilości wody w każde miejsce. System może być stosowany do podlewania zarówno całego ogrodu, jak i tylko jego wybranej części.

W zależności od potrzeb w systemie dostarczającym wodę do ogrodu stosowane są końcówki nawadniające takie jak np. zraszacze, mikrozraszacze, linie kroplujące. Co ważne, dzieląc ogród na sekcje, w każdej z nich można stosować różną intensywność podlewania.

System automatycznego nawadniania jest podłączony do ujęcia wody, a jego pracą steruje odpowiednio zaprogramowany sterownik.

Nawadnianie ogrodu

 

Sterowniki nawadniania – czym są i czy warto stosować je w automatycznym nawadnianiu ogrodu?

Systemy automatycznego nawadniania to wygodne rozwiązanie, pozwalające na utrzymanie pięknego wyglądu ogrodu, a przy tym oszczędność czasu jego właścicieli. Jednak by system mógł działać zgodnie z oczekiwaniami, musi być połączony z odpowiednim sterownikiem, odpowiadającym za jego sprawne funkcjonowanie. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej praktyczne i wygodniejsze w zastosowaniu niż manualne operowanie źródłem wody.

Na rynku znaleźć można całe mnóstwo sterowników pozwalających w sposób efektywny i zbilansowany wykorzystywać wodę do podlewania ogrodu. Dobry sterownik nie będzie generował wysokich rachunków za wodę, a przy tym pozwoli dobrze nawodnić każdy obszar ogrodu objęty automatycznym podlewaniem.

Jak wybrać dobry sterownik? Z tym pytaniem warto udać się do specjalistów, na przykład do naszych pracowników z Astech, którzy pomogą i doradzą w wyborze tego najlepszego, działającego niezawodnie. W tym przypadku najważniejsze jest to, by wybór sterownika dopasowany do indywidualnych potrzeb. W wielu przypadkach tym najlepszym wyborem okazuje się być automatyczny elektroniczny sterownik nawadniania.

 

Automatyczny system nawadnia – czy warto z niego skorzystać, jakie są jego koszty?

Piękny i zadbany ogród musi być regularnie podlewany, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jednak wykorzystywanie do tego węża ogrodowego jest dość uciążliwe, bywa niewygodne, pracochłonne i co ważne, zużywa sporo wody, co przekłada się na zwiększone koszta. Alternatywą dla węża i konewki są automatyczne systemy podlewania. Są one nie tylko bardzo wygodne, ale również w dużej mierze przyczyniają się do oszczędności wody. Pracą systemu kieruje automatyczny sterownik, który można programować tak, by do wybranych partii ogrodu system dostarczał wyłącznie taką ilość wody, która jest niezbędna dla znajdujących się tam roślin.

Koszty automatycznego systemu nawadniania mogą być dość różnorodne, gdyż zależą w główniej mierze od obszaru, jaki docelowo mają nawadniać. Istotne jest również to, jakie elementy zostaną w nim zastosowane.

 

Jak wykonać system do nawadniania ogrodu?

Planując automatyczne nawadnianie, warto przede wszystkim podzielić ogród na strefy. To ważne dla oszczędności, ponieważ nie wszystkie rośliny potrzebują takiej samej ilości wody. Dodatkowo zastosowanie czujników wilgoci sprawia, że wybrane obszary będą nawadniane tylko wtedy, gdy rzeczywiście będzie taka potrzeba. Zaplanowanie systemu automatycznego nawadniania ogrodu nie jest tak proste, jakby się to mogło wydawać, szczególnie gdy taki projekt wykonywany jest po raz pierwszy.

Osoby chcące mieć taki system mogą na swojej drodze napotkać wiele trudności, o których istnieniu początkowo nie mieli nawet pojęcia. Na szczęście jest na to rozwiązanie. Możesz skorzystać z oferty ASTECH nie tylko przy zakupie sterowników czy poszczególnych elementów do automatycznego systemu nawadniania, ale przede wszystkim doradzimy w zakresie tworzenia niezawodnego systemu do nawadniania ogrodu.

Warto pamiętać o tym, że zaplanowanie automatycznego systemu podlewania należy wykonać, zanim jeszcze w ogrodzie zostaną umieszczone rośliny. Co prawda jest możliwość wykonania tego na późniejszym etapie, gdy ogród będzie już w pełni gotowy, jednak w takim przypadku należy liczyć się z tym, że dokonane zostaną pewne zniszczenia przy prowadzeniu prac związanych z instalacją systemu.

Bardzo ważne jest staranne zaplanowanie poszczególnych etapów prac związanych z montażem instalacji automatycznego podlewania. W tym również pomocni będą specjaliści, którzy doskonale wiedzą, jak rozplanować pracę, aby zadanie było wykonane dobrze, a system sprawdzał się niezawodnie.

 

Najlepsze systemy nawadniania Łódź – gdzie szukać wsparcia

Jeżeli zależy Państwu na pięknym ogrodzie, przy jednoczesnym zachowaniu wolnego czasu , warto skorzystać nie tylko z produktów, ale i fachowego wsparcia oferowanego przez specjalistów z ASTECH. To nie tylko dostęp do wysokiej jakości systemów nawadniania i sterowników, pochodzących od czołowych rynkowych producentów, takich jak Rainbird czy Hunter. To przede wszystkim pomoc w wyborze najlepszego i najefektywniej działającego systemu nawadniania w przypadku projektowania konkretnego ogrodu. Firma oferuje wsparcie nie tylko przy wyborze, ale także i montażu pierwszego systemu nawadniania.

 

 

Źródła:
https://budujemydom.pl/wokol-domu/ogrod/porady/91614-kiedy-warto-zalozyc-system-automatycznego-nawadniania-ogrodu, https://www.podlane.pl/blog/sterowniki-nawadniania-czy-sa-oplacalne, https://zielonyogrodek.pl/wokol-domu/woda-w-ogrodzie/487-jak-dziala-system-automatycznego-nawadniania, https://home.morele.net/poradniki/jak-zrobic-nawadnianie-ogrodu/

System nawadniania ze sterownikiem – poradnik dla początkujących
Przewiń na górę